poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Cytat dnia: praca prezentera radiowego


Monika Jaworska, Radio Wrocław:

"Trzeba się przyzwyczaić do tego, że w tym fachu rzadko Cię chwalą - to sztandarowa zasada. Magia radia jest na tyle zniewalająca, że wiele rzeczy można wykreować. Na pewno nie można się poddawać. Samozaparcie i pokora to właściwie uniwersalne cechy, które w tym zawodzie przybierają wyjątkowy wydźwięk. Tutaj należy się poświęcić. Trzeba pamiętać, że wolnego czasu się nie przewiduje. 
 
Wydaje mi się, że takim podstawowym czynnikiem prowokacyjnym jest głos radiowca. Podejrzewam, że wszyscy początkowo starają się wyobrazić jego fizyczność. Trzeba jednak zauważyć, że jest drugie dno tego stwierdzenia. Przeciętny słuchacz żyje w przekonaniu, że praca prezentera to nic trudnego. W rzeczywistości sprawa ma się inaczej. Za kulisami ukryte są wszystkie przygotowania. Tam także schowana jest praca zespołowa".
 
www.szkolenia.prw.pl 

 

Praca prezentera radiowego wcale nie należy do łatwych. Fot. px.



czwartek, 4 sierpnia 2011

NZOZ Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci



Ich miejscem działania jest dom

To bardzo ważne, by ostatnie dni życia dziecko mogło spędzać w otoczeniu kochającej rodziny, wśród swoich zabawek i w otoczeniu, które tak dobrze zna. Pracownicy NZOZ Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci starają się być przy nim zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu. Ale tak naprawdę ich pacjentem jest nie tylko dziecko, lecz cała jego rodzina, która również potrzebuje stałej opieki lekarza lub psychologa.

Od 2007 roku działa Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, której celem jest pozyskiwanie środków na działalność Hospicjum. Fundacja to organizacja pożytku publicznego. Dzięki temu możliwe jest przekazywanie dla niej 1% podatku dochodowego w ramach rozliczenia rocznego PIT. Wpływy z 1% podatku są bardzo ważne dla działania Hospicjum. To właśnie Twój 1% podatku pozwala kupować bardzo drogi sprzęt, który jest udostępniany nie tylko pacjentom Hospicjum, ale i wielu innym chorym dzieciom.



Opieka paliatywna nad pacjentami
Opieka paliatywna jest całościową opieką nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, nie poddające się leczeniu, postępujące i prowadzące nieuchronnie do śmierci choroby. Podstawowe znaczenie w medycynie paliatywnej odgrywa kontrola bólu oraz innych objawów, obniżających jakość życia, łagodzenie problemów psychicznych, duchowych i socjalnych, jak również wspomaganie rodzin w trakcie trwania choroby i w okresie żałoby. Kluczowym celem opieki paliatywnej jest poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

Kiedy Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci podejmuje opiekę nad chorym dzieckiem? Gdy:
- leczenie przyczynowe lub podtrzymujące życie zostało zakończone,
- dziecko wyraża chęć przybywania w domu,
- rodzice lub opiekunowie pragną mieć dziecko w domu oraz uznają, że są w stanie opiekować się chorym dzieckiem.

Małymi pacjentami w Hospicjum opiekują się: lekarze, pielęgniarki, psycholog, kapelan, wolontariusze.

Wrocławskie Hospicjum obejmuje działaniem cały Dolny Śląsk. Przynajmniej raz dziennie odbywa się odprawa zespołu, poświęcona omówieniu wszystkich pacjentów i problemów występujących w rodzinach i zespole oraz podziałowi i podsumowaniu zadań. Dostępność Zespołu (pielęgniarki oraz lekarza) wynosi 24 godziny na dobę. Wizyty odbywają się w domu chorego, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (w razie potrzeby również w nocy). Rodzina chorego dziecka posiada własny lub wypożyczony przez hospicjum telefon i kontaktuje się z pielęgniarką dyżurną. Pielęgniarka kontaktuje się z lekarzem dyżurnym przez telefon komórkowy. Czas dojazdu do chorego w nagłym przypadku (np. konieczność podania leków, zbadania chorego itd.) wynosi od 30 do 120 minut, zależnie od miejsca zamieszkania i natężenia ruchu kołowego. Czas trwania wizyty pielęgniarskiej u pacjenta wynosi średnio 2 godziny.

Kierownikiem NZOZ Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci oraz prezesem Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci jest dr n. med. Krzysztof Szmyd - doktor nauk medycznych, specjalista pediatra, specjalista medycyny paliatywnej. Pracownik Kliniki Transplantacji szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej na stanowisku adiunkta. Od czterech lat kieruje pracą Hospicjum. Zainteresowania: podróże i pływanie.



Zespół NZOZ Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Lekarze etatowi:

dr n. med. Krzysztof Szmyd
lek. med. Beata Kowalczyk
lek. med. Jacek Polański (niepełny etat)

Lekarze dyżurujący:

dr n. med. Zbigniew Kilen
dr n. med. Ewa Niedzielska
lek. med. Sylwester Gerus

Zespół pielęgniarski:

Irena Senderowska
Barbara Rabska
Grażyna Romańczukiewicz
Krystyna Otlewska
Iwona Kubicz
Siostra Samuela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Szpitalnych
Piotr Kaśków
Paweł Szlaga

Rehabilitanci:

24 rehabilitantów (w miejscu zamieszkania pacjenta)
logopeda

Psycholog:
Sylwia Markowska

Konsultanci:
Bożena Wróblewska-Palka, dermatolog
Marcin Zakrzewski, stomatolog

Menedżer ds. organizacji:
Barbara Czukiewska

Kapelan:
Ks. Grzegorz Tabaka



Możesz pomóc
Najważniejsza i najbardziej kosztochłonna jest opieka medyczna, a przede wszystkim zakup sprzętu dla pacjentów Hospicjum. Jeśli zatem chcesz wspomóc finansowo, możesz zrobić to w formie darowizny lub przeznaczając 1% podatku na Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Rola Hospicjum nie kończy się na opiece medycznej. Równie ważna jest pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna, której potrzebuje cała rodzina chorego dziecka. I tu otwiera się naprawdę szeroki wachlarz możliwości współpracy, gdyż w ramach tej działalności są organizowane spotkania, warsztaty i uroczystości, często wymagające wsparcia z zewnątrz. Możesz podarować swój czas, stając się wolontariuszem fundacji lub cokolwiek, co może urozmaicić czas pacjentom i ich rodzinom (np. prezenty na Św. Mikołaja, organizację ferii czy czasu wolnego).

Bardzo ważną formą wsparcia może być darowizna w formie bezpłatnego druku materiałów informacyjnych lub bezpłatnego udostępnienia powierzchni reklamowych.

Więcej o możliwościach pomocy znajdziesz na stronie internetowej Hospicjum.

Terapeutyczna Grupa Wsparcia dla Rodzin w Żałobie przy Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci
Od października 2009 r., przy Wrocławskim Hospicjum została utworzona nowa Grupa Wsparcia dla Rodzin w Żałobie. Celem jej utworzenia było zapewnienie profesjonalnej opieki psychologicznej dla osób doświadczonych utratą dziecka.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Grupa ta ma charakter terapeutyczny. Spotkania składają się z części religijnej, czyli Mszy Świętej i następującego później spotkania grupowego.

Proces żałoby po odejściu dziecka jest niezwykle trudnym procesem, składającym się z kilku etapów, przez które musi przejść rodzina, aby móc wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Podstawowym zadaniem osób prowadzących Grupę Wsparcia, jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem procesu żałoby w rodzinach oraz u poszczególnych ich członków. Aby tak się stało, osoby prowadzące dbają o niezbędną dla uczestników grupy przestrzeń na wyrażanie trudnych emocji. Jest to możliwe dzięki atmosferze wzajemnego zaufania, akceptacji oraz doświadczaniu poczucia wspólnoty w przeżywanym bólu i smutku.

Prowadzący dbają o wzmacnianie się psychiczne członków grupy, wspierają w nauce radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, pomagają odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Wzmacniają również w procesie odbudowywania sił i ukierunkowaniu ich na dalsze, pozytywne aktywności życiowe.

Spotkania Grupy Wsparcia odbywają się co miesiąc w Kawiarence Parafialnej przy ul. Kruczej we Wrocławiu (wejście od ul. Oficerskiej 1).

Grupa ma charakter otwarty, wystarczy wcześniej poinformować o chęci uczestnictwa w grupie. Przed wejściem do grupy, oraz w trakcie pracy w grupie, istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącymi grupę. Podczas spotkań osieroconemu rodzeństwu jest zapewniana opieka (taką potrzebę należy zgłosić kilka dni przed spotkaniem grupy).

Więcej o grupie wsparcia

Adres NZOZ "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"
Al. Wiśniowa 36, 53-137 Wrocław

środa, 29 czerwca 2011

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej, Al. Wiśniowa 36 we Wrocławiu posiada m.in. Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, a także certyfikat Szpitala bez bólu.

Wejście do szpitala znajduje się przy bramie wjazdowej od strony Al. Wiśniowej. Można również wejść przez budynek przychodni od ul. Sztabowej (w godzinach pracy przychodni). Aby zgłosić się do szpitala, udajemy się na Izbę Przyjęć, która mieści się w budynku za portiernią (nieco na lewo).


03.06.2011 Wejście do Izby Przyjęć

03.06.2011 Wieża Ciśnień obok szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu


Mówimy "Dzień dobry" siedzącym tam paniom i okazujemy następujące dokumenty: skierowanie do szpitala, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne oraz dowód tożsamości. Można też przygotować sobie dane osoby, którą chcemy upoważnić do dowiadywania się o nasze zdrowie: imię, nazwisko, adres, telefon.

Po dopełnieniu formalności udajemy sie do przebieralni, gdzie możemy także oddać rzeczy do depozytu. Jednak nie jest to obowiązkowe. Następnie pielegniarz lub pielęgniarka prowadzi nas na oddział.

Tu z kolei musimy zgosić się do dyżurki pielęgniarek, aby dopełnić kolejnych formalności, tym razem przyjęcia na konkretny oddział. Po dopełnieniu formalności zwykle trzeba troszkę poczekać na łóżko, gdyż bywa tak, iż osoba leżąca przd nami, dopiero w dniu naszego przyjęcia zwalnia łóżko, które wymaga jeszcze umycia i przebrania pościeli, czym skwapliwie zajmują sie panie salowe.

Na terenie szpitala znajdują się zielone miejsca i ławeczki, na które można wyjść w ciepłe dni. Niestety wiele ławek wymaga remontu... a ogród ogrodnika...

Na trzecim piętrze znajduje się kaplica, rzadko uczęszczana. Msze są codziennie oprócz sobót o godz. 16.30. Przed i po mszy jest okazja do spowiedzi. Można też poprosić o sakrament namaszczenia chorych. Kaplicę obsługują ojcowie kapucyni z pobliskiego kościoła pw. św. Augustyna, mieszczącego się przy ul. Sudeckiej.

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 10.00 odbywa się obchód lekarski. Trzeba być wtedy w pokoju. Lekarz prowadzący przedstawia nas i historię naszej choroby ordynatorowi. Ordynator zazwyczaj przy tej okazji także bada. Skąd lekarz prowadzący zna historię naszej choroby? Od nas samych, gdyż wcześniej przyjdzie się nam przedstawić i przeprowadzić z nami wywiad. Powinniśmy przedstawić mu wówczas karty informacyjne dotyczące przebytego leczenia i aktualne wyniki badań.

Większość zabiegów odbywa się w dni powszednie. W soboty i niedziele - drobne zabiegi typu mierzenie temperatury, mierzenie ciśnienia czy pobieranie krwi. W pierwszy dzień pobytu pacjenci standardowo sa poddani badaniu EKG.

Przez całą dobę pacjenci są pod czujną opieką pielegniarek.

Posiłki szpitalne wbrew pozorom są zaskakująco smaczne, więc nie ma potrzeby się samemu dokarmiać. Posiłki wydawane są w godzinach: śniadanie - ok. g. 9.00, obiad - ok. 13.00, kolacja - ok. 18.00.

W okolicy szpitala znajdują się takie ciekawe miejsca, jak: Wieża Ciśnień, Park Skowroni, Park Południowy, Poltegor, stadion, kościół pw. św. Augustyna.

Do szpitala warto ze sobą zabrać: kapcie, piżamę, szlafrok, przybory toaletowe, ręcznik, przyjmowane leki, książkę do czytania, kieszonkowe (na zakupy w kiosku szpitalnym).


03.06.2011 Kaplica szpitalna

03.06.2011 Kaplica szpitalna

03.06.2011 Kaplica szpitalna

03.06.2011 Widok z ogrodu szpitalnego na kościół pw. św. Augustyna

03.06.2011 Widok z ogrodu szpitalnego na kościół pw. św. Augustyna

04.06.2011 Fontanna przy Wieży Ciśnień

07.06.2011 Wieża Cisnień

09.06.2011 Wieża Ciśnień

09.06.2011 Wieża Ciśnień

06.06.2011 Park Południowy

06.06.2011 Park Południowy

czwartek, 2 czerwca 2011

Spacer po Ogrodzie Botanicznym


Wtorkowy spacer po wrocławskim Ogrodzie Botanicznym zaliczam do udanych. Ogród - w pełnym rozkwicie, choć niektóre gatunki, jak na przykład irysy, już przekwitają. Dużo odwiedzających - rodziców z dziećmi, młodzieży i osób starszych, ale można jeszcze znaleźć wolną ławeczkę, aby przysiąść i podelektować się kolorową przyrodą.


Odwiedzającym przypominamy, jak to również będą mogli przeczytać na tabliczkach przy jednym ze stawów, że nie jest dobrym pomysłem wrzucanie kamyków do wody ani też łapanie i znęcanie się nad żabkami ;)



Na spacer po Ogrodzie warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny.


niedziela, 22 maja 2011

Podróż z Wrocławia Głównego z przygodami



Wczoraj wieczorem podróżni udający się z Wrocławia Głównego w kierunku Kluczborka, Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna mieli urozmaicenie w trakcie podróży. Najpierw zapowiedziano 10-minutowe opóźnienie pociągu jadącego do Ostrowa Wielkopolskiego, które wkrótce zmieniło się na opóźnienie 40-minutowe (planowy odjazd miał być o 18:21). Z kolei opóźnienie pociągu jadącego w kierunku Kluczborka (planowy odjazd 18:30) z początkowych 20 minut zwiększyło się do 30. Gdy nadeszła godzina podstawienia pociągu do Krotoszyna, przez megafon dał się słyszeć głos mówiący, że na trasie Wrocław Nadodrze - Wrocław Główny wykoleił się pociąg towarowy i w związku z tym podróżni zmierzający w kierunku Krotoszyna, Kluczborka i Ostrowa Wielkopolskiego udadzą się w podróż komunikacją zastępczą - autobusem MPK, który zawiezie ich do stacji Nadodrze.

Na dworcu Nadodrze okazało się, że to właśnie tam zdarzył się ów wypadek. Jeden ze środkowych wagonów wyskoczył z szyn, zrywając jednocześnie trakcję elektryczną na przestrzeni kilkudziesięciu metrów.



Tak więc pociąg, który miał zabrać podróżnych w dalszą drogę, i tak nie mógł ruszyć, gdyż nie było prądu. W związku z tym nie było też możliwe otworzenie drzwi, aby pasażerowie mogli zająć miejsca w przedziałach.



Do tego, jak się okazało, pociąg mógł zabrać tylko pasażerów jadących w kierunku Krotoszyna. Pozostałych podróżnych poproszono o ponowne skorzystanie z komunikacji zastępczej...




Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze. Podróżni z radością przyjęli wiadomość o możliwości kontynuowania podróży.

Pozdrawiamy miłego pana maszynistę, który szczęśliwie dowiózł nas do celu naszej podróży!


środa, 20 kwietnia 2011

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym



Osoby fizyczne, które prowadząc działalność gospodarczą osiągają z tego tytułu dochód, są zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego. Polskie prawo podatkowe daje możliwość wyboru formy opodatkowania spośród następujących:
• zasady ogólne;
• 19% podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej;
• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
• karta podatkowa.
Wybór najkorzystniejszej dla siebie formy opodatkowania zależy od specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Należy go dokonać w formie pisemnego oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego:
• do 20 stycznia roku podatkowego;
• w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, do dnia poprzedzającego rozpoczęcie tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Wybór formy opodatkowania jest skuteczny w kolejnych latach podatkowych, chyba że podatnik do 20 stycznia roku podatkowego dokona zmiany tego wyboru.

Zasady ogólne
Podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą są zasady ogólne. Podatnik rozlicza się wedle takich zasad, jeżeli dokonał ich wyboru albo gdy rozpoczynając działalność nie dokonał wyboru w ogóle.
Zasady ogólne oznaczają, iż podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wszystkich zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności, czyli osiąganiem przychodów, jak i ponoszeniem kosztów w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź też ksiąg rachunkowych.
Dochód, ustalany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, jest opodatkowany według skali podatkowej. W 2011 obowiązują następujące progi:
Do 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł.
Ponad 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł. + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.
W przypadku wyboru zasad ogólnych przysługują podatnikowi różnego rodzaju przywileje, takie jak: kwota wolna od podatku, możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem, preferencje dla samotnych rodziców, ulga prorodzinna, ulga za internet.
Zasady ogólne są zatem opłacalne dla osób, które:
• ponoszą znaczące koszty działalności;
• będą uprawnieni do skorzystania z wyżej wspomnianych przywilejów;
• ich dochody nie przekroczą w 2011 r. znacząco pierwszego progu skali podatkowej.

Opodatkowanie dochodu według stawki liniowej 19%
Prawo skorzystania z opodatkowania według jednolitej 19% stawki przysługuje podatnikowi tylko i wyłącznie, jeżeli wybrał on tą formę.


UWAGA!
JEŻELI PODATNIK LUB JEDEN ZE WSPÓLNIKÓW W BIEŻĄCYM ROKU PODATKOWYM – 2011 R. BĄDŹ W ROKU PODATKOWYM POPRZEDZAJĄCYM ROK PODATKOWY – 2010 R. Z TYTUŁU STOSUNKU PRACY WYKONYWAŁ NA RZECZ PRACODAWCY CZYNNOŚCI, KTÓRYMI PODATNIK LUB WSPÓLNIK OBECNIE SIĘ ZAJMUJĄ, WÓWCZAS NIE MOGĄ ONI WYBRAĆ STAWKI LINIOWEJ JAKO FORMY OPODATKOWANIA.

Dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustala się na podstawie danych zaewidencjonowanych w księgach rachunkowych bądź też podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Przy czym dochodu opodatkowanego w ten sposób nie łączy się z dochodami z innych źródeł.
Najważniejszą cechą tej formy opodatkowania jest, iż niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu podatek obliczany jest według 19% stawki.
Jednakże podatnik nie może korzystać z żadnych ulg, które przysługiwałyby mu, gdyby rozliczał się według zasad ogólnych, takich jak np.: ulga za dostęp do Internetu, możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem oraz ulga na dzieci.
Podatek liniowy jest opłacalny zatem dla osób, których dochody znacznie przekraczają pierwszy próg skali podatkowej. Generalna zasada jest taka, że im wyższy dochód z prowadzonej działalności po przekroczeniu pierwszego progu skali podatkowej, tym większa korzyść podatkowa z rozliczania się według stawki liniowej.


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt jest uproszczoną formą rozliczania podatku dochodowego. Warunkiem skorzystania jest dokonanie stosownego wyboru do 20 stycznia roku podatkowego.
Nie każdy jednak ma prawo do rozliczania się w tenże sposób. Ryczałtu nie mogą wybrać osoby, które prowadzą apteki, lombardy, kantory, bądź też osoby, które w danym roku bądź roku poprzednim wykonywały na rzecz pracodawcy z tytułu stosunku pracy czynności, którymi podatnik lub wspólnik obecnie się zajmują.


UWAGA!
W PRZYPADKU KONTYNUACJI DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ MOŻNA WYBRAĆ ZRYCZAŁTOWANĄ FORMĘ OPODATKOWANIA BĄDŹ POZOSTAĆ NA RYCZAŁCIE, POD WARUNKIEM ŻE W POPRZEDNIM ROKU PODATKOWYM PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI WYKONYWANEJ SAMODZIELNIE ALBO PRZYCHODY WSZYSTKICH WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI Z DZIAŁALNOŚCI PROWADZONEJ W FORMIE SPÓŁKI NIE PRZEKROCZYŁY RÓWNOWARTOŚCI KWOTY 150 000 EURO, PRZELICZANEJ NA WALUTĘ POLSKĄ WG ŚREDNIEGO KURSU NBP, OBOWIĄZUJĄCEGO W DNIU 1 PAŹDZIERNIKA ROKU POPRZEDZAJĄCEGO ROK PODATKOWY. ZATEM, ABY WYBRAĆ W 2011 RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH, OSIĄGNIĘTY W 2010 ROKU PRZYCHÓD NIE MOŻE PRZEKRACZAĆ KWOTY 591 975 ZŁ.


W trakcie roku podatkowego nie traci się prawa do ryczałtu nawet jeżeli kwota przychodu przekroczy równowartość 150 000 euro. Do końca roku podatnik ma prawo do opodatkowania osiąganych przychodów w tej formie.
Kwota podatku należnego zależy od przychodu, a nie jak w przypadku zasad ogólnych bądź stawki liniowej od wyliczonego dochodu. Bez znaczenia jest więc tu wysokość ponoszonych kosztów, gdyż podatek obliczany jest od przychodu wg stawek określonych w ustawie. Może zatem tak się zdarzyć, że będziemy płacić podatek niezależnie o tego, czy de facto osiągniemy zysk albo poniesiemy stratę.
Stawki zryczałtowanego podatku są natomiast zróżnicowane i uzależnione od rodzaju wykonywanej działalności. Stawki te są dokładnie określone w art. 12 ustawy z 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i wynoszą:
• 20% od przychodów z działalności w zakresie wolnych zawodów;
• 17% od przychodów m.in. ze świadczenia niektórych usług niematerialnych;
• 8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej;
• 5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej i budowlanej;
• 3% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu.
Wybierając tą formę opodatkowania należy prowadzić ewidencję przychodów i wykazywać w niej wszystkie przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest zatem, co do zasady, korzystny dla podatników, którzy osiągają dochody przy stosunkowo niskim nakładzie kosztów.


Karta podatkowa
Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania działalności gospodarczej, bowiem zwalnia z obowiązku prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji operacji gospodarczych w celu ustalenia wysokości dochodu lub przychodu.
Wynika to z faktu, iż podatek jest ustalany przez naczelnika urzędu skarbowego w drodze decyzji w wysokości stałej na poszczególne miesiące roku podatkowego. Zatem obowiązek zapłaty podatku istnieje, nawet jeśli w danym miesiącu nie osiągnie się w ogóle przychodu, nie mówiąc już o zysku.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po spełnieniu następujących warunków:
• musi prowadzić ściśle określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rodzaj działalności;
• nie może korzystać z usług innej firmy, z wyjątkiem usług specjalistycznych, a także zatrudniać osób na umowę zlecenie i umowę o dzieło do wykonywania prac związanych z prowadzoną działalnością;
• współmałżonek nie może prowadzić samodzielnej działalności gospodarczej w tym samym zakresie co podatnik karty podatkowej;
• należy złożyć wniosek o opodatkowanie w tej formie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w stosownym terminie.

Barbara Dróżdż

Więcej na ten temat znajdziesz w: http://tinyurl.com/3ugk96u



Patriotyczne koszulki i gadżety

Patriotyczne koszulki i gadżety
Patriotyczne koszulki i gadżety