Dla wielu osób urządzenia smart home wciąż postrzegane są jako skomplikowane systemy, do których montażu konieczna jest przebudowa niemal całego domu. Jednak czy instalacja inteligentnego sprzętu, wiąże się z prowadzeniem kilku metrów kabli i wierceniem dziur w ścianach? Otóż nie! Obalamy ten oraz inne mity dotyczące smart home.
Mit 1: Nie do każdego typu lokalu
Produkty smart home powstały przede wszystkim, żeby ułatwiać życie domowników, a także małych i średnich firm. Idea cały czas się rozwija i ciągle powstają nowe rozwiązania. Urządzenia smart home mogą zostać zainstalowane, niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu, bloku, wiekowej kamienicy, czy w nowoczesnym apartamentowcu. A może prowadzimy niewielką firmę i chcemy mieć biznes na oku? Inteligentny dom może być dla każdego.
Mit 2: Tylko dla bogatych
Dawniej szerzyło się przekonanie, że jest to nowinka technologiczna tylko dla bogatych. Nic bardziej mylnego! Sprzęt można kupić naprawdę w korzystnych cenach, przez co jest dostępny niemal dla każdego. Na dodatek łatwa instalacja, niewymagająca zatrudniania specjalisty, nie naraża nas na niepotrzebne koszty. Urządzenia często charakteryzuje też energooszczędność. Dla przykładu - kamera C3A marki EZVIZ, dzięki wydajnej baterii, zużywa minimalną ilość energii. Po podłączeniu ze stacją bazową W2D czas jej działania to nawet 6 miesięcy.
Mit 3: Duża ilość kabli
Systemy smart home są ciągle unowocześniane po to, aby sprostać oczekiwaniom ich użytkowników. Wiele osób boi się zainwestować w inteligentną technologię, spodziewając się, że ich instalacja jest skomplikowana i wiąże się z prowadzeniem dodatkowych kabli lub podłączeniem nowego gniazdka. Producenci kamer smart home dbają o to, aby uniknąć problematycznego montażu urządzenia. Oferują m.in. modele w pełni bezprzewodowe i zasilane wydajną baterią, dzięki temu mamy pełną swobodę wyboru miejsca montażu. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze.
Mit 4: Skomplikowana instalacja
Prostota urządzeń smart home nie wiąże się jedynie z ich montażem, ale także obsługą. Dość często spotkamy się jeszcze z błędnym przekonaniem, że ta technologia jest trudna w użytkowaniu. Smart home ma nam ułatwiać życie, dlatego urządzenia są intuicyjne i łatwe zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu. Mogą być obsługiwane zdalnie, z poziomu smartfona.
Mit 5: Przejęcie kontroli
Wielu obawia się, że instalując technologię smart home, przejmie ona kontrolę nad naszym życiem. To kolejny mit. To my sterujemy tym, jak działają urządzenia. Pamiętajmy, że jednym z najważniejszych założeń inteligentnego domu, jest zapewnienie bezpieczeństwa. Na przykład marka EZVIZ, dzięki połączeniu kamery z aplikacją, kontrolę nad urządzeniem w pełni oddała swoim klientom. W każdej chwili mają oni podgląd z kamery w czasie rzeczywistym ze smartfona, a urządzenie powiadomi ich o zarejestrowaniu podejrzanego ruchu.
Inteligentne zarządzanie domem to nie odległa przyszłość, ale rzeczywistość, której każdy może doświadczyć. Mity i obawy przed użytkowaniem technologii smart home są generowane przez osoby, które prawdopodobnie nigdy nie miały z nią styczności. Jaki jest dzisiejszy smart home? Bezprzewodowy, łatwy w obsłudze, energooszczędny, a przede wszystkim bezpieczny.
Newseria