XIV edycja największego święta wiedzy na Dolnym Śląsku rozpocznie się już 16 września. Dzień wcześniej, w czwartek o godzinie 14:00, w Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim uroczyście zainaugurujemy tegoroczny Festiwal.
Uroczystość otworzy dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr. Przywita wszystkich gości, którzy przybędą na Inaugurację, i zarekomenduje najważniejsze wydarzenia XIV DFN. W tradycję każdej Inauguracji wpisał się Hejnał Dolnośląskiego Festiwalu Nauki – wygrywany przez trio trąbek Akademii Muzycznej. Melodię Hejnału można odsłuchać już dziś, klikając w specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej.
Po wystąpieniach zaproszonych gości przyjdzie czas na wykład inauguracyjny. Jako że obchodzimy Międzynarodowy Rok Chemii, prelekcję na temat „Symetrii w przyrodzie” wygłosi prof. dr hab. inż. Roman Gancarz z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej.
Piękną tradycją w programie Inauguracji jest również uroczysty koncert w wykonaniu artystów z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W tym roku koncert zatytułowany „Mistrz i uczeń” wykonają Andrzej Ładomirski (skrzypce), Hanna Tracz (skrzypce) i Teresa Worońko (fortepian).
Po uczcie dla ducha zapraszamy na niezwykły happening chemiczny, który odbędzie się na wrocławskim Rynku. Specjalne pokazy dla wrocławian przygotowali dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr, dr inż. Piotr Młynarz oraz studenci z kół naukowych: „Jeż” i „Allin”. Będzie barwnie, kolorowo, zaskakująco. Nie zabraknie ciekawych doświadczeń i efektownych reakcji. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników chemii – i nie tylko!
Festiwal uroczyście rozpocznie się 15 września o 14:00. Nazajutrz od rana na festiwalowiczów czeka wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów – wykłady, spektakle, pokazy, warsztaty, happeningi, dyskusje. Podczas tegorocznej edycji DFN odbędzie się ponad 1100 imprez o różnorodnej tematyce. Warto już teraz w swój osobisty kalendarz wpisać wydarzenia, w których chcielibyśmy wziąć udział. Na bieżąco aktualizowany program dostępny jest na naszej stronie internetowej. Do zobaczenia na Festiwalu!
Marta Wąsik
Źródło: biuletyn Dolnośląskiego Festiwalu Nauki